Example: 2-Ray Model A mobile receiver is located at the cell boundary which is R km from the bas...

Example: 2-Ray Model A mobile receiver is located at the cell boundary which is R km from the base station. The base station transmits at the carrier frequency is 2000MHz with 1W power. Transmitting antenna gain Gt = 1.64 and receiving antenna gain Gr = 1. Assume the speed of propagation for electromagnetic waves = 3 x 108m/s and minimum power required by the mobile to operate is -90dBm. If the heights of the transmitting and receiving antennas are 50m and 1.5m, respectively, please find the cell radius R km, when the path loss obeys 2-ray model.
Solved
Electrical Engineering
1 Answer
Moises Gamero

Login to view answer.